Ikona zámek Členská sekce Napište mi Ikona e-mail

Kdy za vás pojišťovna vzniklou škodu nezaplatí?

Kdy za vás pojišťovna vzniklou škodu nezaplatí?

Sjednáním povinného ručení si mnozí řidiči myslí, že za ně pojišťovna uhradí jakoukoliv vzniklou škodu. O to větší je jejich překvapení, když zjistí, že je pojišťovna odmítne nebo od nich chce škodu dokonce vymáhat.
Víte, v kterých případech za vás pojišťovna platit nebude?

Pojištění odpovědnosti za provoz vozidla (což je správný název pro lidový výraz "povinné ručení") je smluvní pojištění, které má za cíl ochránit zdraví a majetek třetích osob, kterým byla způsobena škoda zapříčiněná provozem vozidla. Pojištění musí být uzavřeno pro každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci včetně těch, která jsou nepojízdná. Podmínky sjednávání a plnění smlouvy v České republice upravuje zákon č. 168/1999 Sb. 
Zároveň je tímto chráněn i sám pojištěný, za kterého vzniklou škodu hradí pojistitel, tedy pojišťovna. Ta hradí zpravidla poškozenému škodu do výše limitu pojistného plnění, který je zaveden v pojistné smlouvě.

VŠECHNO MÁ SVÉ HRANICE

Ani pojištění odpovědnosti za provoz vozidla není bez hranic. Existují totiž případy, kdy má pojišťovna nárok požadovat částku, kterou za pojištěného uhradila poškozené straně. Kompletní přehled těchto výluk najdete v § 10 zákona č. 168/1999 Sb.

Nejčastěji se však jedná o tyto případy:

NA CO SI DÁVAT POZOR

Porušíte-li základní povinnosti při provozu vozidla a způsobíte nehodu, pojišťovna má nárok udělit pojištěnému sankce. Takové vozidlo by totiž na silnice nikdy vyrazit nemělo. Zákon jasně stanovuje, že na pozemních komunikacích lze řídit pouze takové vozidlo, které je technicky způsobilé k provozu.
Objeví-li se na vozidle jakákoliv závada, provozovatel ji má povinnost odstranit. Veškeré povinnosti týkající se lehkých závad spravuje zákon č. 56/2001 Sb.

CO SE DĚJE, KDYŽ PŘI NEHODĚ VZNIKNE ŠKODA NA OBOU STRANÁCH

Z principu povinného ručení je jasné, že škody vzniklé na vozidle pojištěného (viníka nehody) si musí hradit každý sám. Pro takové případy si lidé nejčastěji sjednávají havarijní pojištění. Takové pojištění vás ochrání nejen v případě, že způsobíte nehodu, ale i při odcizení vozu, neoprávněného užití nebo živelných pohrom. 

POTŘEBUJETE PORADIT?

Chtěli byste získat více informací o povinném ručení nebo havarijním pojištění? Nejste si jistí, jestli jste si vybrali ten správný produkt? Naši konzultanti vám rádi poradí a vyberou takový druh pojištění, které bude maximálně vyhovovat vašim potřebám. 
 


Další články

zobrazit všechny články
Dětské účty a spoření: Jak vychovávat finančně gramotné děti?
25
Zář

Dětské účty a spoření: Jak vychovávat finančně gramotné děti?

V dnešní době je klíčové naučit děti správnému zacházení s penězi již od útlého věku. Zlepšení finanční gramotnosti u dětí je investicí do jejich budoucnosti. S dostatečným porozuměním a podporou mohou děti vybudovat silný finanční základ, který jim pomůže dosáhnout finanční nezávislosti a úspěchu v dospělosti.

Smrt a finance
11
Zář

Smrt a finance

Naši nejbližší, a koneckonců i my sami, tu jednoho dne nebudeme, ale to, co po nás zůstane, bude čekat na ty, kteří nás přežijí. Je to smutná kapitola finančního portfolia, ale stejně jako u jiných aspektů života je potřeba se s ní smířit a připravit se na ni.

Numismatika a sběratelství jako investice
28
Srp

Numismatika a sběratelství jako investice

Sběratelství jako investice? A je vůbec možné, aby se ze sběratelství stala dobrá investice? Každý z nás v životě pravděpodobně již něco sbíral – obzvlášť na našem území jsou v dětství a dospívání sbírky známek, mincí či hokejových kartiček poměrně časté. Sběratelství je hezký koníček. Propojuje zájem o určitou oblast s budováním vlastní osobní sbírky a jejím rozvíjením v čase. Některé oblasti sběratelství v sobě navíc nesou i investiční potenciál, a právě o jedné z těchto oblastí – numismatice, je tento článek.

Napište mi