Ikona zámek Členská sekce Napište mi Ikona e-mail

6 praktických tipů, jak ušetřit peníze v každodenním životě

6 praktických tipů, jak ušetřit peníze v každodenním životě

Přemýšlet nad osobním nebo rodinným rozpočet je čím dál tím důležitější. U svých klientů si často všímám, že když se snaží šetřit, volí cesty, které nejsou úplně vhodné a nedovedou je tak k vytyčenému cíli.

Přemýšlet nad osobním nebo rodinným rozpočet je čím dál tím důležitější. U svých klientů si často všímám, že když se snaží šetřit, volí cesty, které nejsou úplně vhodné a nedovedou je tak k vytyčenému cíli. V dnešním článku vám dám konkrétní tipy, které sám využívám v rámci svého rozpočtu a které může využívat úplně každý!

  1. Cashbackové portály
  2. Srovnávací portály
  3. Slevové kupóny
  4. Sdílená ekonomika
  5. Partnerské programy bank
  6. Aplikace pro správu výdajů

 

Cashbackové portály

Nakupovat online je v dnešní době už naprostým standardem, a proto by byla velká škoda nevyužívat výhod, které přinášejí cashbackové portály. Prostřednictvím takových portálu se dostanete na své oblíbené e-shopy jako je Notino, Pilulka, Booking, Mall, Okay, Lidl a stovky dalších a získáváte z každého vašeho nákupu určité procento zpět. Většinou jde o cashback v rozmezí 1 – 5%.

Portály, se kterými mám osobní zkušenost, jsou například:

Na těchto portálech se vždy podívám, kde je větší cashback, a přes něj se na cílový e-shop prokliknu. Pokud tedy například někam cestuji a chystám se rezervovat hotel, tak se na portál Booking prokliknu přes jeden z cashbackových portálů a získám tak přibližně 3% zpět z ceny ubytování. Tady jsou vidět cashbacky, které jsem již inkasoval:

Jak je z obrázků výše vidět, tak s podobnými portály mám zkušenosti od roku 2017 a používám je do teď. Když jsem na e-shopu rozhodnutý nakoupit, tak proč za to ještě nezískat něco zpět?

Srovnávací portály

Internet nám nabízí spousty možností a jedna z nich je rychlé cenové srovnání. Každý z nás má zafixovaných pár e-shopů, které navštívíme, když se rozhodneme něco nakoupit, a rozhodně nemáme čas prozkoumat dalších stovky e-shopů, abychom zjistili, jestli daná věc nemůže být někde o něco málo levnější. Co ale stojí za vyzkoušení, je využít portálů, které cenové srovnání mezi stovkami e-shopů provedou na jedno kliknutí. Osobně nejčastěji využívám:

V poslední době jsem například kupoval sluchátka a pokud se rozhodnu něco nakoupit, většinou začínám vyhledávat na největším českém eshopu s elektronikou. Na tomto e-shopu jsem si sluchátka našel a cena byla:

Zkusil jsem cenové srovnání právě přes jeden z výše uvedených portálů a z ověřeného e-shopu, který má 14 055 recenzí je cena stanovena na 1 234 Kč, což považuji za naprosto bezpečný nákup. Úspora je pak na stejném výrobku 265 Kč.

Některé velké e-shopy se honosí tzv. „garancí nejnižší ceny“, a když jim ukážete, že výrobek lze koupit někde levněji a oni ho budou považovat za adekvátní konkurenci, tak vám cenu dorovnají. Já toto však nemám moc rád a raději nakoupím u obchodu, který nabízí lepší cenu rovnou. Ceny si ale určitě porovnávejte, někdy mohou být rozdíly zanedbatelné a někdy tak velké, že můžou mít významný vliv na váš rozpočet.

 

Slevové kupóny

Hledat slevové kupony a kódy je časově velmi náročné, a proto to spousta lidí neřeší. I touto formou se však dají ušetřit nemalé peníze. Osobně můžu doporučit sledování instagramových profilů jako jsou:

Případně se dají celkem přehledně takové kupony sledovat na portále:

 

Sdílená ekonomika

Pod tímto pojmem si lze představit vše, co lidé nepotřebují nutně vlastnit a mohou to sdílet s ostatními. Principem sdílené ekonomiky není prioritně úspora jako spíše zvýšení efektivity využívaných věcí, úspora je vedlejším efektem. Nejčastěji se lze setkat s:

 

Partnerské programy bank

Jedná se o podobný způsob úspor jako v případě Cashbackových portálů. Banky mají většinou nezajímavé cashbacky, ale občas přijdou s něčím velmi zajímavým, a tak určitě doporučuji zjistit, jak vaše banka komunikuje v rámci těchto akcí a jakým způsobem vám o nich dá vědět. Případně si zjistěte, kde najdete ve své mobilní aplikaci informace o probíhajících akcích.

Akce, které aktuálně stojí za zmínku, jsou například:

 

Aplikace pro správu výdajů

Způsobů, jak ušetřit, je spousta, ale základním stavebním kamenem je umět sledovat svoje výdaje. V denní rutině nejsme totiž schopni vyhodnotit naše chování při jednotlivých platbách a je potřeba se na výdaje podívat s určitým odstupem. Ideální je právě měsíční pohled, kdy se podíváme zpětně, jak se během měsíce chováme, za co utrácíme, jaké výdaje jsou nezbytné a jaké výdaje si naopak můžeme v dalších měsících odpustit. Většina bank dnes nabízí jednoduchý grafický výstup, za co jsme v měsíci utráceli, ale není to zatím natolik propracované, abychom z toho mohli něco vyvodit. Proto je dobré vyzkoušet nějaké aplikace na správu výdajů, které například 3 měsíce budete disciplinovaně využívat, a po této době si vyhodnotíte, jaké jsou vaše výdaje a můžete si naplánovat, jak s nimi budete pracovat v budoucnu.

Aplikací je spoustu, osobně můžu doporučit:

Většina těchto aplikací nabízí verzi zdarma, a pak placenou verzi. Určitě si tyto aplikace hned neplaťte a využijte free verzi, která vám na přechodné období naprosto bohatě postačí. Většina lidí stejně s podobnými aplikacemi nepracuje dlouhodobě, ale spíše v intervalu kratším než 3 měsíců.

Pokud však chcete dostat své osobní nebo rodinné finance co nejvíce pod kontrolu, tak si pouhým sledováním výdajů nevystačíte.

 

Důležité je mít finanční plán, ve kterém jsou výdaje jedním z důležitých pilířů. Finanční plán pamatuje také na příjmy, zabezpečení, rentu, bydlení a spoustu dalších finančních a osobních aspektů, které nám pomáhají při rozhodování v zásadních životních situacích.

Pokud vás zajímá aktualizace vašeho finančního plánu, nebo finanční plán ještě nemáte a chtěli byste ho sestavit, tak se na nás neváhejte obrátit.


Další články

zobrazit všechny články
Kapsáři nebo rafinovaní zločinci? Finanční podvody a možnosti, jak se jim vyvarovat
29
Bře

Kapsáři nebo rafinovaní zločinci? Finanční podvody a možnosti, jak se jim vyvarovat

V poslední dekádě zažíváme napříč všemi oblastmi života závratný rozvoj a v poslední polovině zvlášť, a to zejména v informačních technologiích. Proto se s takovou kombinací nešvarů setkáváme vlastně poprvé. Vývoj technologií má však nejen pozitivní přínosy, ale i řadu neblahých aspektů, kdy jedním z nich jsou finanční podvody.

Pronájem nemovitostí, jednoduchý zdroj příjmu nebo noční můra?
15
Bře

Pronájem nemovitostí, jednoduchý zdroj příjmu nebo noční můra?

Mnoho lidí, kteří nikdy nepronajímali žádnou nemovitost, říkají, že pronájem je jednoduchý zdroj příjmu za minimum práce, nebo dokonce bez práce. Ovšem jakmile si to člověk vyzkouší, častokrát poměrně rychle zjistí, že to není až tak růžové, jak se na první pohled může zdát.

Jak financovat koupi automobilu či bydlení?
1
Bře

Jak financovat koupi automobilu či bydlení?

Představte si, že stojíte před rozhodnutím, kdy si chcete pořídit nové auto nebo bydlení. Dvě nejčastější situace, se kterými se většina z nás již několikrát setkala. Jednou z klíčových otázek při těchto situacích je to, jak se danou situaci rozhodneme financovat.

Napište mi